Kajaki na Kaszubach a odpowiednie obuwie

Opublikowany

Odpowiednie obuwie na kajaki na Kaszubach

Kaszuby słyną ze swoich krystalicznie czystych jezior i gęstych lasów.. To sprawia, że jest to idealne miejsce dla miłośników kajakarstwa. Aby jednak w pełni cieszyć się tą aktywnością, niezbędne jest odpowiednie wyposażenie. Kajaki na Kaszubach wymagają także odpowiedniego stroju, a w szczególności obuwia. Jak więc wybrać buty, by spływy Wdą były komfortowe i bezpieczne?

Wodoodporność to podstawa

Podczas wypraw kajakowych stopy są narażone na kontakt z wodą. Nawet jeśli nie bezpośrednio, to w kajaku trudno pozostać suchym. Dlatego kluczowe jest, aby wybrać obuwie wodoodporne lub szybkoschnące. Buty wykonane z materiałów syntetycznych, takich jak neopren czy nylon, są świetnym wyborem. Nie tylko bowiem chronią przed wodą, ale także szybko wysychają. Dzięki temu spływy kajakowe Kaszuby nie skończą się przeziębieniem. Nie sprawdzi się natomiast obuwie górskie .

Przyczepność i stabilność dla bezpieczeństwa

Dno kajaka może być śliskie, a brzegi jezior i rzek na Kaszubach bywają nierówne i kamieniste. Dlatego ważne jest, aby obuwie zapewniało dobrą przyczepność i stabilność. Podeszwy z antypoślizgowym bieżnikiem pomogą zapobiegać poślizgnięciom. Z kolei wzmocnione palce ochronią stopy przed uderzeniami o kamienie. Kajaki Kaszuby, to aktywność, która może trwać wiele godzin. W związku z tym komfort noszenia obuwia jest niezwykle ważny. Buty powinny być dobrze wyściełane, zapewniając wsparcie dla stóp. Koniecznie należy przymierzyć obuwie przed zakupem i sprawdzić, czy nie uciska w żadnym miejscu. W kajakarstwie często zdarza się, że trzeba szybko zdjąć buty lub je założyć. Dlatego warto zwrócić uwagę na modele z elastycznymi sznurówkami lub rzepami. W ten sposób czynność będzie znacznie ułatwiona.

Ochrona przed zimnem

Kaszuby są piękne o każdej porze roku. Niemniej jednak pogoda może być kapryśna, a woda w jeziorach i rzekach chłodna. Nie oznacza to, że kajaki na Kaszubach wypływają tylko w letnie dni. W chłodniejszym czasie wystarczy zainwestować w obuwie z izolacją termiczną, które ochroni stopy przed zimnem.

Inne wyposażenie na kajaki na Kaszubach

Każda wypożyczalnia kajaków Kaszuby zapewni odpowiedni sprzęt, ale o pozostałe wyposażenie należy zadbać samodzielnie. Minimum, to wcześniej wspomniane obuwie oraz właściwy strój. Jednak bywają spływy wielogodzinne lub kilkudniowe. W takim wypadku konieczne jest zabranie ze sobą prowiantu oraz namiotu. Im chłodniejsza pora roku, tym więcej uwagi należy zwrócić na właściwą izolację termiczną. Zarówno podczas spływu, jak i postoju lub noclegu.

Autor
Kategorie Buty żeglarskie