Buty dla pielęgniarek kontra zwykłe obuwie

Opublikowany

Dlaczego buty dla pielęgniarek są inne niż typowe?

Wiele osób zastanawia się, dlaczego w placówkach medycznych personel nosi nieco inne obuwie, niż te dostępne w każdym sklepie obuwniczym. Buty szpitalne czy ogólnie buty dla pielęgniarek, to drewniaki lub klapki o specyficznym wyglądzie. Czy taki wybór ma konkretne uzasadnienie, czy jest to swojego rodzaju moda?

Wielogodzinne dyżury na nogach

Personel medyczny spędza większość czasu pracy na nogach. Dlatego tak ważne jest, aby ich obuwie dostarczało niezbędnej wygody. Buty dla pielęgniarek projektuje się z myślą o długotrwałym komforcie i właściwym wsparciu stóp oraz kręgosłupa. W przeciwieństwie do zwykłych butów, buty medyczne damskie posiadają miękkie, elastyczne materiały, dodatkowe wyściółki oraz ergonomiczne wkładki. Zapewniają maksymalny komfort noszenia. Ograniczają też choroby mogące być następstwem długotrwałego chodzenia, jak na przykład żylaki.

Bezpieczeństwo w każdych warunkach

Kolejnym kluczową cechą obuwia medycznego są antypoślizgowe podeszwy. Ze względu na środowisko pracy, w którym często występują płynne substancje, buty szpitalne muszą zapewniać odpowiednią przyczepność. W innym wypadku kontuzje na skutek upadków mogą być codziennością, a personal medyczny zmieni się w pacjentów. Zwykłe buty nie zawsze posiadają właściwą przyczepność, a w większości nikt nie bada takich właściwości, bo nie ma takiej potrzeby. Drewniaki medyczne lub inny rodzaj obuwia musi spełniać określone normy. Intensywne, codzienne użytkowanie obuwia sprawia, że jest ono narażone na szybkie zużycie. W związku z tym buty medyczne damskie muszą być odporne na uszkodzenia oraz ścieranie podeszew.

Łatwe do utrzymania w czystości buty dla pielęgniarek

Higiena jest kluczowa w środowisku medycznym i dotyczy każdego aspektu, nawet obuwia. Skóra syntetyczna czy gładka tkanina, to materiały łatwe do wyczyszczenia i zdezynfekowania w razie konieczności. Ponadto, wiele modeli posiada łatwo zdejmowane wkładki, nawet buty medyczne kolorowe. W związku z tym pranie elementów, które są do tego dostosowane, nie stanowi żadnego problemu.

Specjalistyczne modele

W zależności od potrzeb, pielęgniarki mogą wybierać spośród różnych modeli obuwia dedykowanego dla ich zawodu. Wśród nich znajdziemy zarówno klasyczne chodaki drewniaki, buty sportowe, baleriny a nawet sandały. Każdy z tych modeli powstał z uwzględnieniem specyfiki pracy personalu medycznego. Zapewnia więc odpowiednią wygodę i bezpieczeństwo. Tak samo, jak obuwie trekkingowe ma swoje konkretne cechy, tak też i obuwie medyczne jest specjalnie dostosowane do konkretnych potrzeb.

Autor
Kategorie Buty medyczne